Nemzetközi összekapcsoló mérések Szlovéniával

Magassági hálózatok összekapcsolása a határ mentén

A magyar és a szlovén állami földmérés munkatársai nemzetközi összekapcsoló méréseket végeztek a magyar-szlovén határon a két ország magassági hálózatának összekapcsolása céljából. 

A Lechner Tudásközpont szakemberei és a szlovén állam alaphálózati és államhatárügyi szakértőinek közös munkája már évekkel ezelőtt megkezdődött. Korábban hírt adtunk arról, hogy 2023-ban egy kéregmozgási alappont került kialakításra Bajánsenyén, amely a már meglévő rédicsi kapcsolódási ponttal a szlovén és a magyar magassági alapponthálózat összekapcsolódására szolgál. A közös munka folytatódott, így a Lechner Tudásközpont munkatársai a Szlovén Geodéziai Intézet munkatársaival idén tavasszal nemzetközi összekapcsoló méréseket végeztek Magyarország és Szlovénia határán március 31. – április 4. között, melyeket Rédics – Dolga Vas (Hosszúfalu), Magyarszombatfa – Prosenjakovci (Pártosfalva) és Bajánsenye – Hodoš (Őrihodos) községek között végeztek.

*

Mi történt az elmúlt években?

Szlovénia új magassági alapszint bevezetése mellett döntött 15 évvel ezelőtt ’Slovenian Height System 2010 (SVS2010) néven. Fontos tudni azt is, hogy a magassági hálózat alapfelülete az Adriai-tenger alsó vízszintje, amelyet a koperi árapály mérőállomás mareográfjának segítségével, 1997-2015 közötti időszakig tartó mérései alapján határoztak meg. Mindezt számításba véve az összekapcsoló mérések tervezése 2023-ban kezdődött, egyeztetések történtek, hogy mely átkelőhelyeken kerüljenek összekapcsolásra a hálózatok. A Rédics – Hosszúfalu községek között a kapcsolat már 1970-ben kiépült. Az EOMA bevezetése után 1996-ban a barcsi – lenti EOMA főalappontról új EOMA I. rendű nemzetközi csatlakozó vonal került létesítésre. Ennek során Közbenső Kéregmozgásvizsgáló Pontot (továbbiakban: KKP) hoztak létre a rédicsi átkelő területén. Az elmúlt hetekben erről a KKP pontról végezték el a méréseket.

A KKP pontok földalatti aknában elhelyezkedő, mélyalapozású, speciális pontok kizárólag kéregmozgási célra. A geodéziai szervezetek olyan új típusú, földalatti állandósítási módokat dolgoztak ki, amelyek a felszín mozgásaitól (talajvízszintváltozás, fagyhatás, ülepedés) mentesítik a pont mozgását, hogy az valóban a földkéreg mozgását reprezentálja. Ezeket a kéregmozgásvizsgáló pontokat nevezzük K-pontnak, vagy KKP-nek, azaz Közbenső Kéregmozgásvizsgáló Pontnak.

Az alábbiakban a Bajánsenye – Őrihodos közötti pontleírás látható:

*

A szlovén fél kérésére Bajánsenye – Őrihodos községek között új csatlakozó vonalat létesítettek a Lechner Tudásközpont szakemberei, amelynek során 2023-ban az államhatár közelében egy KKP pontot állandósítottak. A tervezés során új magassági vonalat létesítettek a bajánsenyei templomban található tárcsa és az új KKP pont között. Az új vonal a 1704 vonalszámot kapta. Tavaly áprilisban az őriszentpéteri templom udvarában található KKP alappontot összemérték a határon található alapponttal. A mérések az 1703 számú vonalon történtek, majd az új 1704 számú vonalon egészen a határig.

*

A korábbi egyeztetés során felmerült, hogy Magyarszombatfa és Pártosfalva között is össze lehetne kapcsolni a hálózatot, majd a helyszínelés során új pontokat állandósítottak a Magyarszombatfa – államhatár közötti úton. A magyarszombatfai önkormányzat udvarán található KKP pontról indulva tavaly áprilisban elvégezték a szintezési munkálatokat az államhatárig.

Az alábbi képre kattintva galéria nyílik.

*

Milyen mérések történtek idén tavasszal?

A közös méréseket idén március 31.- április 4. között végezték a Lechner Tudásközpont Leica LS10 digitális szintező műszerével és invár szintező lécpárjával. A március 31-i rédicsi találkozó után körmérésre került sor a magyar és szlovén magassági alappontokra, majd a szlovén mérőcsoport szintén megmérte az adott szakaszt. Az április 1-jei bajánsenyei találkozót követően a földmérő szakemberek elkezdték a magyar és szlovén oldali magassági alappontok közötti méréseket. Április 2-án Bajánsenye – Őrihodos között folytatódtak a mérések. Április 3-án pedig befejezték a Bajánsenye – Őrihodos közötti méréseket és elvégezték a Magyarszombatfa – Pártosfalva közötti méréseket is. Végezetül ellenőrizték a mindkét fél által végzett méréseket és megállapításra került, hogy a mért magasságkülönbségek azonosnak tekinthetők.

A további szakmai feladatok közé tartozik a mérési eredmények kiértékelése, munkarészek elkészítése és átadása, amely a közeljövőben várható.

Fotók: Dudás János, Kovács Lajos, Pálosi Imre / Lechner Tudásközpont

Bige Zoltán